علامه پروری (سال اول)

در واقع ما در پرورش نابغه ها و علامه پروری قصدمان این است که افراد تا آنجایی که می شود به طرف سه ربعی و چهار ربعی شدن و یا از همه قابلیت های مغز استفاده کردن بروند. یعنی هم تفکر منطقی و هم احساس و هم نظامند و کنترل شده و هم خلاق و نوپرداز مفهومی با هم رشد بکند. ان شاء الله این حدود پانزده سال طول خواهد کشید. طرح پانزده الی شانزده سال طول خواهد کشید. در این مدت ما آمده ایم نظام حوزوی ، نظام تبلیغی و دینی ما و بسیاری از رشته های پایه ای علوم انسانی و همچنین یادگیری زبان و حفظ بعضی از کتب دینی را به اضافه دوره های متعدد مهارتی را ارائه کردیم که این بچه ها این دانش ها را خواهند گذراند.

-  در علوم حوزوی اصول و فقه ، فلسفه و منطق و کلام، تاریخ ایران و اسلام، فرق و ادیان و مذاهب، ادبیات زبان عربی، ادبیات زبان فارسی، اخلاق و عرفان اسلامی ارائه خواهد شد.

-  و این علوم حوزوی را تا مرحله اجتهاد پیش خواهند رفت. در علوم دانشگاهی علوم قرآنی و علوم حقوقی و علوم سیاسی و علوم اجتماعی و علوم مدیریتی و علوم اقتصادی و علوم روانشناسی و علم طب را این ها خواهند گذارند. در پنج تا شش رشته دکترای آن رشته ها را خواهند گرفت و مثلا دکترای حقوق را دوستان ما خواهند گذراند. در یک گرایش دکترا را خواهند گرفت و در سه چهار تا گرایش دیگر دانش آن را خواهند داشت. همین طور علوم سیاسی و علوم اجتماعی به همین صورت با گرایش های مختلف خواهند گذراند. یعنی این ها پنج شش تا دکترای واقعی را خواهند گرفت و دانش 12 الی 14 دکترای دیگر را به دست خواهند آورد.

-  در زمینه حفظ این ها، حفظ قرآن و نهج البلاغه، و ... در زبان، چهار زبان انگلیسی فرانسوی و عربی و اسپانیایی را در سطح عالی فراخواهند گرفت.

-  نکته ای که هست این که ما این نظام حوزوی و آموزش و پروش و دانشگاه را تلفیق کردیم. اسامی ممکن است مشابه باشد ولی از نظر محتوا در طول این 20 و خورده ای سال کار شده و کاملا متفاوت است

-  تمام این مدارج علمی که عرض کردم خدمت شما اساسا دکور کار است و لعاب کار است. هدف اصلی ما این است که یک سری آموزش ویژه ، آموزش های اندیشیدن و روش شناسی علمی علوم انسانی و همین طور تولید علم و نظریه سازی را به این ها آموزش بده بشود و این آدم ها تربیت بشوند برای مدیریت آینده کشور در حوزه های مختلف. همین طور تولید علم بشود. در واقع دانشمندان آینده این کشور خواهند بود.

-   با توجه به تجربه ای که ما در سال های گذشته داشته ایم، همین طور تجربیات مختلفی که از ارائه طرح های مختلف در کشور داشته ایم که گهگاه یا لوث می شده است یا توجه نمیشده است یا قربانی شده است، تصمیم گرفته شده است به صورت چراغ خاموش و به صورت خصوصی این طرح را اجرا کنیم و نقل هم هست و معروف هم است تا یک کار انجام نشود کسی قبول نمی کند و باید ببینند مردم.

-  از طرف دیگر وقتی می خواهید طرح را ارائه کنید فضای سیاست زدگی که در کشور ما وجود دارد، این مسئول که جابجا می شود  مسئول بعدی که می آید تمام آن مسئولات قبلی را نادیده می گیرد یا یک سیاست دیگری را در پیش می گیرد. لذا ما تصمیم گرفتیم ما کار را خودمان انجام بدهیم و بعد آن را ارائه به جامعه بکنیم و لازم نیست که بعد از 15 سال باشد بلکه هفت الی هشت سال هم که باشد این قابل ارائه است به جامعه و جامعه خودش قضاوت خواهد کرد که کسایی که هفت الی هشت سال با این سیستم تربیت شده اند، به چه مزیت ها و چه مدارج و چه امکانات علمی رسیده اند و دیگران که در همین سیستم های فعلی هستند چه قابلیت هایی دارند.

-  خوب هیچ کس خواهان این نیست که بچه اش درجا بزند و یا دانش کمی به دست بیاورد وقتی مزیت های این شیوه را دیده اند به طور طبیعی مطالبه عمومی ایجاد می شود و وقتی مطالبه عمومی ایجاد شد، مسئولی از مسئولین گردن خواهند گذاشت. این سیاستی هست که ما داریم دنبال می کنیم و ان شاء الله تقریبا یقین داریم که موفق خواهیم بود.

-  ما هیچ تبلیغ ویژه ای نخواهیم داشت. سال اول و دوم به صورت استثناء ما افراد بزرگان سال را می پذیریم. و این با احتساب شرایط و لوازمی است که باید داشته باشند که مهمترین آن نظم و پشتکار و همت برای شرکت در این دوره است. ولی از سال سوم به بعد ما ورودی بزرگسال نخواهیم داشت و بچه های فارغ التحصیل مهد کودک های ما که خروجی هایشان می آیند به صورت طبیعی جذب این سیستم علامه پروری می شوند. به خصوص کسانی که از دوران جنینی تحت آموزش ما در طرح پرورش نابغه ها بوده اند. به صورت اتوماتیک جذب  سیستم علامه پروری می شوند. ما بنای معارضه با سیستم را نداریم. ما داریم کنار این سیستم (های دیگر) با احترام به همان قوانین سیستم داریم یک سیستم دیگری را به موازات آن پیش می بریم و مردم خودشان قضاوت خواهند کرد که کدام یک بهتر است وآن را مطالبه از دولتمردان خواهند کرد. لذا بنایی که داریم این است که این طرح را با قدرت با قوت پیش ببریم. محتوا و ملاط آموزشی که در اختیار اینها قرار داده می شود، اضافه بر آن چیزی که در نظام آموزشی به این ها داده می شود، بسیار فراتر است شاید، ده ها برابر آن چیزی که در سیستم(های) آموزشی(دیگری) در اختیار دانش آموزان یا دانش جویان یا حوزویان قرار داده می شود، در اختیار این ها قرار داده خواهد شد.

 

-  نکته ای که هست این است که ما مدرک به کسی نمی دهیم. مدرک را آموزش و پرورش یا وزارت علوم یا حوزه می دهد با همین قوانینی که وجود دارد. بعضی از بچه های ما هستند که همین امسال آمدند و ما دو ماه آموزششان دادیم و این ها لیسانس گرفته اند و ان شاء الله می روند برای فوق لیسانس ولی استارت اصلی کار را ما از آذر 1395 در دوره علامه پروری می زنیم.

-  در دوره علامه پروری در دو سال اول به صورت رسمی آموزش آکادمیکی به این ها داده نمی شود.چند تا چیز را ما آمدیم پایه ای حلش کنیم، چون در نظام آموزشی ما وجود نداره یا ضعیف است.مثلا زبان در نظام آموزشی ما چه در دانشگاه یا آموزش و پرورش یا حوزه ضعیف است، حتی حوزه هم ادبیات عربش ضعیف است. ما اول آمدیم در دوسال اول این دو تا مقوله را داریم حل می کنیم.زبان عربی و انگلیسی آنها در دو سال اول باید فول بشود. و به یک سطح فوق العاده عالی برسند. بحث آموزش متا یا فراخواندن به اینها هست که در کلاس های عادی که در کشور برگزار می کردیم سه ماه بود و 12 جلسه و روزی دو الی سه ساعت  در خانه تمرین داشتند.و همه تاپ های ما که در سطح کشور حضور دارند، این ها با 65 درصد متای مقدماتی، به آن سطح رسیده اند.ما هنوز متای مقدماتی را صددرصد ارائه نکردیم. اما در دوره علامه پروری متای مقدماتی یا متوسطه به صورت کامل ارائه می شود.خوب جنس خواندن یا مطالعه این ها جنس دیگری خواهد بود.طوری که الان بچه های قرآنی ما هشت تا ده دقه ختم کل قرآن را انجام می دهند که در بعضی از مصاحبه ها من به بچه ها گفته بودم دقیقه ها را بالا بگیرید.اصلا ملت باورشان نمی شود.ولی هستند و این ها حضور دارند و می توانند آن کسانی که علاقه مند هستند.یا مسئولند یا باورندارند بیایند و ببینند.خوب جنس خواندن و مطالعه بچه هایی که در دوره علامه پروری کاملا متفاوت است و در حجم و میزان مطالعه این ها هم در دروس مختلف بسیار متفاوت خواهد بود.مباحثه جزو شرایط الزامی گذراندن دروس علامه پروری خواهد بود.از دوره لیسانس تا آخر دوره دکترا معمولا بین 100 الی 120 تا کتاب خوانده نمی شود.و خوب برای گذراندن هر مقطع و رشته ای این دوستان شرکت می کنند.بالای هزار تا کتاب باید مطالعه بکنند.لذا سطح دانشی آنها هم بسیار متفاوت خواهد بود. پس یک نکته زبان این ها هست که ما سعی کردیم این نقیصه را از همان اولش برطرف بکنیم.و سال های بعد هم فرانسوی و اسپانیایی را فرا می گیرند.نکته دوم شیوه خواندن این ها است.که خوب شیوه خواندن صحیح را این ها یاد نگرفته اند و ما این ها را هم یاد می دهیم با آن سرعت برق آسایی که این ها در متای مقدماتی و متای متوسطه خواهند گذراند.

-  نکته بعد اندیشیدن است و نظام اندیشیدن در نظام آموزشی ما وجود ندارد و ما بسیار تاکید داریم روی اندیشیدن این بچه ها و آموزش دادن این بچه ها برای این منظور قرار بر این است که این ها نظریه بسازند.اهل تفکر باشند به طور طبیعی باید بتوانند تجزیه و تحلیل های خوبی را ارائه بکنند.

-  نکته ی دیگر نظام اخلاقی است که در نظام آموزشی ما اخلاق خیلی جای مناسبی ندارد حتی حوزه های ما بحث اخلاق را مثلا یک استادی محترمی ، بیایند و یک چیزی بگذارند می آیند و می گذرانند ولی به صورت ساختارمند و پایه ای این کار بکنند و جامعه اخلاقی بشود خب نقص های زیادی را ما در این حوزه داریم که سعی کردیم ما این را برطرف کنیم و همین طور هویت دینی که حالا یک بخش آن به اخلاق بر می گردد وبخشش به کتب پایه ای ما مثل قرآن و نهج البلاغه و صحیفه و احادیث ما و روایات ما و ما خوب مبنی را گذاشتیم که این ها بایستی در این سال هایی که ما خدمتشان هستیم این ها را کاملا حفظ می کنند به صورت نکته و کاملا مسلط و برتر از تمام حفاظ جهان. سال اول باید قرآن را این ها تمام بکنند به آن شیوه ی مناسبی که ما مد نظرمون هست. همین طور یک سری دوره های مهارتی ، اغلب دانشجو ها و دانش آموزان و حوزویان ما فاقد مهارت های لازم هستند برای رویارویی با آن صحنه جهانی یا صحنه اجتماعی و یا حتی خانوادگی و خوب ما سعی کردیم که این دوره را هم در طول این 15 الی 16 سال به این ها ارائه بکنیم که فرد متبحر و متخصصی و جامعی باشند که بتوانند از عهده ی مسائل و مشکلاتی که با آن روبه رو می شوند بر بیایند. ان شاء الله خدا آخر و عاقبت ما را ختم به خیر بفرماید.

مدت کل دوره: 15 سال

مدت دوره اول: 1 سال

قیمت: 660,000 تومان